برگزاری دومین جلسه کارگروه استانی علوم و فناوری های سلول های بنیادی با حضور ریاست و معاون تحقیقات فناوری دانشگاه در استانداری

  • ۲۱ ژوئیه, ۲۰۱۹ - ۱۴:۳۹

دومین جلسه کارگروه استانی علوم و فناوری های سلول های بنیادی با حضور دبیر ستاد علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، استاندار اصفهان، ریاست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، معاون تحقیقات فناوری دانشگاه، رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان و نمایندگان پژوهشکده ها و نهادهای علمی - دانشگاهی استان برگزار شد. پس از خوش آمدگویی ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به کلیه حضار حاضر در جلسه، نمایندگان دانشگاهها و پژوهشکده های استان در قالب پنج گروه گزارش فعالیت های خود در حوزه سلول های بنیادی را ارایه نمودند.  

سرکار خانم دکتر چنگیز وجود حجم بحرانی منابع انسانی فعال در حوزه سلول های بنیادی در استان اصفهان را فرصت بی نظیر استان اعلام  نمود و ایجاد ارتباط بین شرکت های دانش بنیان استان با فارغ التحصیلان این حوزه را جهت هم افزایی استانی الزامی دانست. ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به مشکلات زیست محیطی و عدم امکان گسترش کشاورزی در استان را لزوم توجه و سرمایه گذاری ویژه استان در حوزه فناوری و خدمات گردشگری اعلام نمود. دکتر چنگیز بر ماموریت گرا نمودن محققین دانشگاههای استان اصفهان توسط ستاد علوم و فناوری های سلول های بنیادی تاکید نمود.

دکتر عباس رضایی استاندار استان برضرورت هم افزایی دستگاه های ذیربط و جلوگیری از انجام فعالیت های متعدد و پراکنده ای در حوزه سلول های بنیادی تاکید نمود.

دکتر رضایی  به وجود زیرساخت های مناسب در حوزه سلول های بنیادی اشاره کرد و گفت: باید به دیدگاههای نو و ارزشمند نخبگان در این حوزه ها بها داده شود. وی افزود: با توجه به شرایط فعلی کشور، انجام تحقیقات دانشگاهی نیز با مشکل مواجه شده است اما در این بین برخی افراد سودجو با ثبت شرکت های جعلی دانش بنیان سوء استفاده هایی در این خصوص دارند که باید هرچه سریع تر از فعالیت آنها جلوگیری شود.

دکتر امیرعلی  حمیدیه دبیر ستاد علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علم و فناوری رئیس جمهور نیز در این جلسه تصریح کرد: برای پیشرفت کشور به قابلیت ها و دانشمندان اصفهان نیاز داریم زیرا این استان مزیت های بسیاری در حوزه های علمی نسبت به دیگر استان های کشور دارد.

وی ادامه داد: در آینده نزدیک مراکز رشد به تنهایی پاسخگوی نیاز علمی مراکز دانشگاهی نخواهد بود بنابراین باید به سمت ایجاد شتاب دهنده های جدید حرکت کنیم و برای انجام پژوهش های علمی به دنبال سرمایه گذارباشیم. وی همچنین تاکید کرد: نباید افتخار یک دانشگاهی تنها نگارش یک مقاله علمی باشد زیرا در آینده نزدیک تعدد کارآفرینی و شرکت های فعال در حوزه علوم و فنون نوآورانه باعث مباهات خواهند بود.