رفتن به محتوای اصلی
x

آیا بین چاقی و کمبود ویتامین دی ارتباطی وجود دارد ؟

                             آیا  بین چاقی و کمبود ویتامین دی ارتباطی وجود دارد ؟؟؟؟؟

اضافه وزن و چاقی به عنوان تجمع بیش از حد چربی در بدن خطرات زیادی برای سلامتی ایجاد می کند.   از نظر علمی شاخص توده بدنی (BMI) بالای 25 اضافه وزن و بالای 30 چاقی محسوب می شود. سالانه بیش از 4 میلیون نفر در جهان بدلیل اضافه وزن یا چاقی میمیرند. چاقی پنجمین علت مرگ و میر در جهان است.

میزان چاقی در کشور ما 26 درصد و میزان اضافه وزن37 درصد است  و فقط 37 درصد مردم وزن طبیعی دارند. ضمنا شیوع چاقی در زنان بیشتراز مردان است و چاقی در بزرگسالان و کودکان همچنان در حال افزایش است.

علل متعددی مانند پرخوری ، کم تحرکی ، تغذیه نادرست ، کمبود ویتامینها و ریز مغذیها ، ژنتیک و بعضی از بیماریها. باعث چاقی میشوند و در این میان کمبود ویتامین دی بعنوان یک مشکل شایع در تمام دنیا ، احتمالا نقش مهمی در چاقی دارد .

بدلیل اهمیت نقش ویتامین دی و بدلیل شیوع بیشتر چاقی در میان زنان ، دانشکده تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اقدام به انجام یک پژوهش علمی با عنوان " بررسی تاثیر مصرف مکمل ویتامین D بر کاهش وزن در خانم های چاق و  دارای اضافه وزن 40-20 ساله شهر اصفهان " کرده که به نتایج ارزشمندی دست یافته است.

در این تحقیق که توسط دکتر محمد حسن انتظاری و همکاران وی صورت گرفته  ثابت شده است که مکمل یاری ویتامین D در خانم های چاق و دارای اضافه وزن ، سبب کاهش معناداری در میانگین وزن، نمایه توده بدنی و دور کمر بیماران شده است.

می توان گفت کمبود ویتامین دی باعث اضافه وزن میشود و مصرف ویتامین دی به اندازه ای  که سطح خونی آن را به میزان طبیعی برساند ، در کاهش وزن موثر است . ضمن آنکه این ویتامین در بسیاری از فرآیندهای دیگر بدن مانند سیستم ایمنی ، فشارخون ، قلب و عروق و . . . جایگاه مهمی دارد .

بنابراین  توصیه میشود افراد با اندازه گیری ویتامین دی خون ، و زیر نظر پزشک خود نسبت به استفاده مناسب از مکمل ویتامین دی اقدام نمایند .

بدیهی است مطالعات و تحقیقات بیشتر در آینده میتواند نتایج کاملتری فراهم نماید .

نوع پژوهش
یک پژوهش یک دانش