رفتن به محتوای اصلی
x

استفاده از گیاه شامادورا الگانس جهت روش گیاه پالایی برای بهبود کیفیت هوای داخل

امروزه کیفیت هوای داخل ساختمان چه در محل کار و چه در محیط خانه از اهمیت زیادی برخوردار بوده و بعلت اثرات مضر بعضی آلاینده ها بر روی سلامتی و محیط زندگی انسانها ، نگرانیهایی در سرتاسر جهان ایجاد شده است . ترکیبات آلی فرار مهمترین آلاینده ها در محیط  داخل هستند ، این ترکیبات هیدروکربنهای بسیار واکنشگر هستند که توسط انسان ساخته  شده و یا به طور طبیعی وجود دارند. یکی از پرمصرف ترین این ترکیبات ( آلاینده ها ) ، فرمالین یا همان فرمالدئید است که امروزه در بسیاری از صنایع و مواد مورد استفاده قرار میگیرد که از جمله آنها میتوان به رنگها ، نئوپان و فیبر ، ام دی اف ، مواد ضد عفونی کننده ، چسبها ، مواد پلاستیکی ، فومها ، رزینها و بسیاری مواد و صنایع دیگر اشاره کرد.

تا امروز روشی که بتواند بطور کاملا رضایتبخش این آلاینده ها را از محیط پالایش کند و در عین حال روش ساده و قابل اطمینان باشد ، هنوز وجود ندارد . اخیرا دانشمندان ، روش گیاه پالایی ( استفاده از گیاهان برای حذف مواد سمی ازهوا، آب وخاک ) را به عنوان یک روش موثر ، جالب و ارزان قیمت واقتصادی برای بهبود کیفیت هوای داخل پیشنهاد کرده اند .

گیاهان گوناگونی قادرند فرمالدئید را از هوای داخل بوسیله جذب و متابولیسم ، حذف کنند، بطوریکه ماده آلاینده بوسیله ساقه ها ویا برگهای گیاه جذب شده و بوسیله سلولهای گیاه ویا تجزیه توسط میکروارگانیسمهای ریزوسفر، متابولیزه میشود ، به عبارت دیگر، یک قسمت از فرمالدئید گازی در چرخه کلوین جذب می شود در حالیکه قسمت دیگر در داخل ارگانیسمهایی مانند اسیدهای آلی، آمینواسیدها، گلوکز آزاد، چربیها و ترکیبات دیواره سلول وارد می شود.

 به همین منظور و با هدف حذف فرمالدئید از هوای محیط به روش گیاه پالایی با استفاده از گیاه شامادورا الگانس ، پژوهشی توسط دکتر یعقوب حاجی زاده و همکاران وی ، با عنوان " مدل سازی گیاه پالایی فرمالدئید از هوای داخل توسط   شامادورا الگانس با استفاده از هوش مصنوعی ، الگوریتم ژنتیک و روش سطح پاسخ  "در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان صورت گرفته که نتایج  بسیارخوبی به همراه داشته است.                                                                              

از آنجا که گیاه شامادورا یکی از زیباترین نخل های آپارتمانی است و نگهداری نسبتا آسانی دارد  برای داخل آپارتمان، ادارات و دفاتر کاری گزینه مناسبی محسوب می‌شود. در این بررسی علمی متغیرهایی چون غلظت اولیه آلاینده، سطح برگ، میزان نور در محیط و رطوبت محیط ، مورد ارزیابی قرار گرفت. نتایج نشان داد گیاه شامادورا قدرت بالایی در جذب فرمالدیید و حذف آن از محیط دارد. بعلاوه مطالعات اثبات کرده اند که جذب فرمالدئید در نور بسیار سریعتر از تاریکی اتفاق می افتد. از سویی تحقیقات نشان دادند که در هنگام شب 92% حذف فرمالدئید توسط ریشه گیاهان صورت می گیرد و قسمت ریشه گیاه می تواند بوسیله جذب ویا مستقیما بوسیله تجزیه آنزیمی ، آلاینده های سمی را حذف نمایند . بنابراین در تمام طول شبانه روز ، بخشهای مختلف گیاه در پالایش هوای محیط نقش فعال دارد. برهمین اساس توصیه میشود از نخلهای شامادورا بعنوان تصفیه کننده هوای محیط داخل استفاده شود مخصوصا از نخلهای بزرگتر ، زیرا هرچقدر سطح برگ گیاه بزرگتر باشد میزان بیشتری از آلاینده را از محیط جذب می کند. بعلاوه رطوبت و نور بیشتر محیط ، اثر شایانی در تصفیه هوا توسط گیاه دارد .

نوع پژوهش
یک پژوهش یک دانش