رفتن به محتوای اصلی
x

درمان زخم پیش رونده سالک در یک کودک 2 ساله

محقق و پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: با تلاش فراوان و استفاده از روش های پژوهشی درمان زخم پیش رونده سالک در یک کودک 2 ساله با موفقیت انجام شد. 

به گزارش واحد ترجمان دانش معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دکتر بهاره سادات ابطحی نایینی در خصوص "علت غیر معمول زخم بزرگ در پا، پیودرما گانگرنوزوم لیشمانیوز جلدی" اظهار داشت: با تحقیقی که بر روی یک کودک 2 ساله با زخم غیر معمول در ساق پا انجام گرفت، یک فرم نادر از بیماری سالک تشخیص داده شد. 

وی بیان داشت: از آنجائیکه بیماری سالک یک بیماری بومی در استان اصفهان محسوب می شود بنابراین شناسایی اشکال غیر معمول بیماری اهمیت زیادی دارد.یکی از فرم های این بیماری بروز زخم غیر معمول و گسترش یابنده در هر ناحیه از بدن مبتلایان به سالک است که به درمان های معمول دارویی پاسخ نمی دهد . 

محقق و پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اعلام کرد: در فرم معمول و مراحل اولیه بیماری سالک زخم به صورت یک ضایعه کوچک و همانند جوش ظاهر میشود و به مرور زمان این ضایعه تغییر و در طول زمان بزرگتر شده و شبه زخم میشود. 

وی ادامه داد: زخم سالک اگر به موقع درمان نشود نه تنها تغییر شکل میدهد بلکه عوامل عفونی نیز بر روی ضایعه پدیدار میشود .در همین راستا تلاش شد عفونت های میکروبی زخم این کودک 2 ساله توسط آنتی بیوتیک و درمان های ضد سالک به مدت 3 هفته درمان شود که خوشبختانه پس از 5 ماه روند بیماری رو به بهبودی رفت این پژوهش نشان داد در مواجه با زخم های غیر معمول سالک لازم است علاوه بر استفاده از داروهای روتین از درمان های دیگر به ویژه استفاده از آنتی بیوتیک بهره گرفت. 

گفتنی است سالَک یک بیماری پوستی است که بر اثر گزش نوعی پشه خاکی به انسان منتقل می‌شود و ضایعات بد شکل و عوارض اجتماعی، روحی و روانی از پیامدهای ناگوار این بیماری است؛ اصفهان از استان‌های سالک خیز کشور است.

 

نوع پژوهش
مصاحبه ترجمان دانش