رفتن به محتوای اصلی
x

بومی سازی نوار تست قند خون توسط تیم تحقیقاتی علوم پزشکی اصفهان

محقق و پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان خبر از بومی سازی نوار تست قند خون توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه درحالی داد که پیش از این نوارهای تست قند خون از دیگر کشورها وارد ایران میشد. 

به گزارش واحد ترجمان دانش معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دکتر علیرضا صنعتی در ارتباط با "ساخت یک حسگر زیستی انعطاف پذیر بااستفاده از چاپ اکستروژنی جوهر اکسید گرافن احیا شده/ کیتوسان برکاغذ نانوسلولز-باکتری برای تشخیص گلوگز در عرق" اظهار داشت: در ابتدا چهار مدل از نوار تست قندی طراحی شد که در صورت موفقیت میتوان از این نوارها علاوه بر تست قند خون ، تست چربی خون و تشخیص انواع سرطانها، ناباروری وهمچنین بروز سکته ها را نیز تشخیص داد. 

وی بیان داشت: در این تحقیق از دستگاه چاپگر سه بعدی برای آماده سازی نوار تست که قند را به شکل ساده تشخیص دهد، استفاده شد و به شکل بومی توسعه داده شود. 

محقق و پژوهشگر دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: با استفاده از این حسگر تشخیص دقیق تر قند خون امکانپذیر شد که تنها سرعت پایین آن نسبت به روش های متداول یکی از عیوب این نوارها است که در فازهای بعدی اشکالات آن رفع خواهد شد. 

وی با بیان اینکه این یک طرح پژوهشی است نه فناورانه ، گفت: این اختراع هنوز وارد حوزه درمان نشده است و مراحل پژوهشی خود را طی می کند. دکتر صنعتی ادامه داد: نمونه اولیه و آزمایشگاهی آن ساخته شده است که شامل دو قسمت سنسور و الکترونیک میشود .

نوع پژوهش
مصاحبه ترجمان دانش