رفتن به محتوای اصلی
x
 • در دوران شیوع بیماری‌های همه‌گیر بایستی دقت بیشتری بر انجام عمل-های جراحی خصوصا در رشته جراحی مغز و اعصاب داشت.

  همه‌گیری جدید سندرم حاد تنفسی کرونا اثرات شدیدی بر مراقبت‌های بهداشتی جهانی داشته است. هدف از این مطالعه، بررسی فراوانی اعمال جراحی اعصاب انجام شده در دوران شیوع کووید-19 و مقایسه با دوران قبل از آن بود. داده های بیماران جراحی مغز و اعصاب در سه بیمارستان شهر اصفهان جمع‌آوری شد. بررسی‌ها 30456 مورد پذیرش تحت جراحی مغز و اعصاب در طول کووید-19 در مقایسه با 42300 پذیرش در قبل از کووید-19 را نشان داد. در دوران شیوع بیماری‌های همه‌گیر بایستی دقت بیشتری بر انجام عمل‌های جراحی خصوصا در رشته جراحی مغز و اعصاب داشت.

 • شیوع بیماری مزمن کلیه در اصفهان از آمار جهانی بیشتر است.

  بیماری مزمن کلیه یک تهدید مهم بهداشت عمومی در جهان و همچنین در ایران است. هدف اصلی این مطالعه ارائه آگاهی از شیوع این بیماری در اصفهان می‌باشد که می‌تواند به برنامه ریزی برای کنترل این بیماری کمک کند. هدف ثانویه، ارزیابی عوامل خطر آن در این جمعیت است. از میان جمعیت عمومی ساکن در شهر اصفهان 3374 نفر از افراد 18 سال و بالاتر انتخاب شدند. داده‌های دموگرافیک همراه با داده‌های مربوط به فشار خون، معیارهای آنتروپومتریک، دریافت رژیم غذایی، فعالیت بدنی و وضعیت مصرف الکل و سیگار کشیدن آن‌ها جمع‌آوری شد.

 • عملکرد دست و بازوی بیماران مبتلا به سکته مغزی حاد با ارائه برنامه شدید و طولانی مدت کاردرمانی مختص دست و بازو قابل بهبود است.

  آسیب‌های دست و اندام فوقانی پس از سکته مغزی منجر به محدودیت‌های متعددی در انجام فعالیت‌های روزمره زندگی می‌شوند. هدف از این مطالعه، بررسی تأثیر بازآموزی حسی-حرکتی زودهنگام بر عملکرد دست بیماران مبتلا به سکته مغزی بود.‌ 5 بیمار مبتلا به سکته مغزی حاد که تازه دچار سکته مغزی شده بودند در این مطالعه شرکت کردند. ساعت برنامه کاردرمانی بازآموزی حسی-حرکتی دست مبتلا را به صورت روزانه، 5 روز در هفته و به مدت 3 ماه دریافت کردند.

 • زخم پوش اسفنجی نانوالیافی بر پایه عسل حاوی کراتین و فاکتور رشد اندوتلیال عروقی در بهبود زخم مؤثر است.

  زخم‌پوش دولایه اسفنجی نانوالیافی در بسیاری از کاربردهای پزشکی ازجمله پزشکی بازساختی، مهندسی بافت، رهایش دارو و ترمیم زخم کاربرد دارد. هدف از این مطالعه، زخم‌پوش اسفنجی نانوالیافی بر پایه عسل حاوی کراتین و VEGF: یک مطالعه برون‌تن و درون‌تن بود. یک پانسمان دولایه متشکل از نانوالیاف الکتروریسی شده در لایه پایین‌ و یک ساختار اسفنجی به عنوان لایه بالایی‌ ارائه شده است. پلی اکریلیک اسید -عسل با منافذ به هم پیوسته 76.04 میکرومتر به عنوان لایه بالایی و کراتین و فاکتور رشد اندوتلیال عروقی به عنوان لایه پایین آماده شدند. تهیه شد.

 • «احساس‌نگاری» در درمان جنبه‌های هیجانی زوج‌های نابارور و افزایش موالید موثر واقع می شود

  ناباروری یکی از معضلات بزرگ انسان در طول تاریخ بوده و در واقع مطالعات زیادی نشان داده که اگر رخدادهای پر‌استرس زندگی انسان‌ها را مقایسه کنیم؛ بعد از مرگ فرزند، مرگ پدر و مادر، مرگ همسر و خیانت همسر چهارمین رتبه به ناباروری اختصاص پیدا می‌کند، یعنی استرس آن در رتبه چهارم است.

  با توجه به اینکه شیوع ناباروری در زو‌ج‌های ایرانی در تحقیقی که در سال ۱۳۹۸ انجام شده برابر20 و سه دهم درصد بوده است بعبارتی از هر پنج زوج ایرانی یک زوج با مشکل ناباروری دست و پنجه نرم می‌کند.

 • طرح تحول سلامت نتوانسته است بهره‌مندی از خدمات بستری را در ساکنان مناطق محروم و روستایی کشور تحت تاثیر قرار دهد

  آگاهی از بهره‌مندی از خدمات سلامت و تعیین‌کننده‌های آن برای برنامه‌ریزی‌های حوزه سلامت اهمیت دارد. محققان حوزه سلامت مدل‌های مختلفی را برای شناسایی عوامل موثر بر بهره‌مندی از خدمات سلامت ارائه کرده‌اند که یکی از شناخته‌ترین آن‌ها مدل رفتاری بهره‌مندی از خدمات سلامت اندرسون و رونالد می‌باشد. هدف از این مطالعه، بررسی روند و عوامل مرتبط با بهره‌مندی از خدمات بستری در خانوارهای ایرانی‌: تحلیل پیمایش بهره‌مندی از خدمات سلامت بود.  افرادی که در طی 12 ماه قبل از پیمایش، احساس نیاز به خدمات بستری داشتند انتخاب شدند.

 • داروهای دکسترومتورفان و دیزوسیلپین بر پیشگیری از افسردگی ناشی از لوتیراستام در موش مؤثر است

  لوتیراستام یک داروی ضد صرع نسل دوم با مکانیسم عمل جدید است. جدا از خود صرع، داروهای ضد صرع به عنوان مثال لوتیراستام می‌توانند افسردگی را در بیماران صرعی تشدید کنند. افزایش فعالیت آنزیم ایندولامین 2،3-دئوکسیژناز باعث تشکیل اسید کینولنیک به عنوان محصول نهایی می‌شود. اسید کینولنیک یک آگونیست گیرنده ان مـتیل دی آسپارتات است که باعث ایجاد اثرات عصبی مرتبط با افسردگی در صرع می‌شود. هدف از این مطالعه، بررسی اثر دکسترومتورفان و دیزوسیلپین بر افسردگی ناشی از لوتیراستام در موش بود. از موش‌های سوری نر NMRI با متوسط وزن 2±26 گرم استفاده گردید. لوتیراستام دو هفته تزریق شد.

 • اپلیکیشن آموزش تغذیه و فعالیت بدنی در بیماران مبتلا به کبدچرب غیرالکلی طراحی و تولید شد

  بیماری کبد چرب غیرالکلی شایع‌ترین بیماری مزمن کبدی در بسیاری از قسمت‌های جهان است. اصلاح و آموزش تغذیه و فعالیت بدنی در بهبود وضعیت سلامت بیماران نقش معنی‌دار دارد. استفاده از آموزش الکترونیک از جمله اپلیکیشن به دلیل دسترسی آسان و عدم محدودیت زمان و مکان امروزه در آموزش به منظور تغییر رفتار بیش ازپیش مورد توجه قرار گرفته است. هدف از این مطالعه، طراحی و تولید اپلیکیشن  آموزش تغذیه و فعالیت بدنی در بیماران مبتلا به کبدچرب غیرالکلی بود.

 • شوک‌ویو درمانی در درمان زخم‌های مقاوم به درمان در نوروپاتی ارثی مؤثر است

  بیماری شارکو‌ماری‌توث گروهی از نوروپاتی‌های ارثی حسی‌حرکتی می‌باشد که شیوع آن 1 نفر در هر 2500 نفر می‌باشد شایعترین علایم این بیماری ضعف عضلانی و اختلال حسی اندام‌ها می‌باشد. با این حال این بیماری‌ها طیف متنوعی از تظاهرات را شامل زخم و عفونت پاها از خود نشان می‌دهد. شوک ویو درمانی یک مدالیتی درمانی غیرتهاجمی است که باعث تحریک فعالیت‌های بیولوژیکی بافتی می‌شود و به عنوان یک درمان موثر و ایمن در ضایعات پوستی حاد و مزمن به کار رفته است. هدف از این مطالعه، اثر شوک ویو درمانی رادیال برای درمان زخم مقاوم به درمان در کف پای بیمار مبتلا به بیماری شارکو‌ماری‌توث، یک گزارش موردی بود.

 • اصلاح سطح پلاسما، راهی ایمن، سازگار با محیط زیست و کم‌هزینه برای بهبود عملکرد نانوالیاف پلی‌هیدروکسی‌بوتیرات در مهندسی بافت استخوان است.

  اصلاح سطح پلاسما، راهی ایمن، سازگار با محیط زیست و کم‌هزینه برای بهبود عملکرد نانوالیاف پلی‌هیدروکسی‌بوتیرات در مهندسی بافت استخوان است.